315 Milyar Doları Yöneten Banka, Bu 2 Kripto Parayı Seçti!

Saygın Banco Santander’in bir yan kuruluşu olan Santander Private Banking International dikkat çekti. Özellikle çığır açan bir hamleyle gündeme geldi. Banka, İsviçre hesaplarına sahip yüksek net değerli müşterilere kripto para ticareti sunacağını söyledi. Ayrıca yatırım fırsatlarına erişim sağlama planlarını açıkladı. Bir “iç duyuruda” özetlenen bu stratejik girişim, Santander’i merkezi olmayan finans dünyasını benimseyen birkaç büyük bankadan biri olarak konumlandırıyor. İşte detaylar…

Santander’den kritik kripto para hamlesi

Hizmet başlangıçta en önde gelen iki kripto olan Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ticaretini destekliyor. Bununla birlikte Santander, önümüzdeki aylarda bankanın sıkı tarama kriterlerine uyan ek kriptolar sunmak istiyor. Böylece tekliflerini genişletmek için iddialı planlara sahip. Kripto varlıklara maruz kalmak isteyen müşteriler, ilişki yöneticileri aracılığıyla özel bir talepte bulunmakta. Bu şekilde bu hizmete katılabilirler. Santander, varlıkların düzenlenmiş bir saklama modeli kullanılarak güvenli bir şekilde saklanacağını söylüyor. Ayrıca bankanın özel kriptografik anahtarları korumalı bir ortamda muhafaza edeceğini vurguluyor.

Bu hamle, açık erişimli Blockchainlere ve bunlarla ilişkili kripto para birimlerine doğrudan dahil olmaktan kaçınırken tipik olarak tokenleştirmeye yönelen birçok büyük bankanın geleneksel duruşundan bir sapmaya işaret ediyor. Dünya çapında 166 milyon müşteriye sahip olan ve 160 yılı aşkın zengin bir geçmişi bulunan Banco Santander, kripto varlıkların gelişen ortamını benimseyen finans kurumlarının ön saflarında yer alıyor.

Bankanın varlıklı birçok müşterisi var

Banco Santander’in özel bankacılık kolu, 210.000 varlıklı müşteriden oluşan seçkin bir gruba hitap etmekte. Ayrıca toplamda yaklaşık 315 milyar dolarlık varlık ve mevduatı yönetmektedir. Bitcoin ve altcoin ticaretini kolaylaştırma kararı, portföylerini çeşitlendirmek isteyen yüksek net değerli bireylerin gelişen tercihlerini karşılamaya yönelik proaktif bir yaklaşımı yansıtıyor. Santander’de Kripto ve Dijital Varlıklar Başkanı olan John Whelan da açıklama yaptı. Özellikle, bu hamleye duyduğu güveni dile getirerek şunları söyledi:

Kripto varlıklarla ilgili İsviçre düzenlemesi, müşterilerimiz için netlik ve kapsamlı bir düzenleyici ortam sağladığı için dünyadaki ilk ve en gelişmiş düzenlemelerden biridir. Alternatif bir varlık sınıfı olarak kripto tutma yaygınlaşmaya devam ettikçe, müşterilerimizin varlıklarından sorumlu olmak için mevcut finansal kurumlarına güvenmeyi tercih etmelerini bekliyoruz.

Bankacılıkta “paradigma değişimi” mi geliyor?

Finans dünyasının önemli bir dönüşümden geçtiği bir dönemde Santander’in seçkin müşterileri için kripto para ticaretine başlaması, geleneksel bankacılık paradigmasında kayda değer bir değişime işaret ediyor. Bu hamle, bankanın yeniliğe olan bağlılığının altını çizmekle kalmıyor. Aynı zamanda onu seçkin müşterilerinin çeşitli ve gelişen ihtiyaçlarını karşılamada öncü olarak konumlandırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir