Turist Olga Kılıçdaroğlu’nun sözlerinden alındı mı… Üç şirkete üç milyon dolar

Bir yandan CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Wall Street Journal’a (WSJ) verdiği demeçte Rusya ve NATO ile ilgili sözlerinin çarpıtıldığı açıklaması yapılırken bir yandan da Rusya’nın 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere karıştığına ilişkin iddialar ortada dolaşırken, Türkiye’nin turizmde kaynak pazarı olan Rusya seçim malzemesi olarak kullanılıyor.

Bunları bir an için bir yana bırakıp Rusya’nın tartışmalar konu edildiği turizmdeki duruma bir bakalım.

Türkiye’nin turizmde kaynak pazarı olan Rusya’da turizmde ilginç gelişmeler yaşanıyor.

O Rusya ki uçağının düşürülmesi üzerine Türkiye turizmde tarihin en ağır krizine girip dibe vuruyor, ilişkiler düzeldiğinde dünya turizminde en büyük ilk 10 arasında 3.sıraya yükselmesini sağlıyor.

Rusya’dan Türkiye’ye mevcut uçuş hatlarına yenileri ekleniyor, uçakların sefer sayıları artırılıyor, ama turist yok.

Türkiye’nin turizmde kaynak pazarı Rusya’da mayıs ayı kötü gidiyor.

Tur operatörleri durum böyle giderse Rusya’dan bu yıl alınabilecek ziyaretçi sayısının geçen yılki düzeyde kalacağını öngörüyor.

Bunda başta Türkiye olmak üzere diğer ülkelere daha önce turist olarak gidenler Ukrayna olayı üzerine gittikleri ülkelerde mülk alarak ya da konut kiralayarak yerleşik kişiler olmasının da etkisi var.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, “Bu yıl Rus turist gelirse güzel bir sezon geçireceğiz. Çünkü Rusya pazarının eksiğini kapatabilecek bir pazar yok” diyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya da 2023 yılının ilk 2-3 ayına iyi başladıkları fakat mayısın aynı ivmeyle devam etmediğini, özellikle Rusya pazarında düşüş gözlemlendiğini söylüyor.

Bu arada nisan ayı ortalarında Rusya’daki Türk kökenli üç tur operatörü, mayıs ayının sıkıntılı geçeceğine ilişkin değerlendirmelerini Bakan Ersoy ile paylaşıyor.

Almanya’da FTI, İngiltere’de Jet2 ve diğerleri ile yapıldığı gibi Rusya’daki tur operatörleri ile de yapılacak ortak tanıtım kampanyası için Turizmi Geliştirme Ajansı (TGA) üzerinden katkı sağlanması konusunda anlaşmaya varılıyor.

Tur operatörleri ile ortak reklam tanıtım kampanyaları ilk kez yapılmıyor, uygulama yalnız Rusya pazarı için yapılan bir şey değil. Bu daha önce de birçok pazar için ve tur operatörleri ile yapıldı.

Benzer uygulamaları; İspanya, Yunanistan, Mısır ve Tayland’ın da aralarında olduğu çeşitli ülkeler de yapıyor.

Bu arada kaynak pazar Rusya’da durum bu iken Rusya‘daki üç tur operatörüne Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) kaynağından birer milyon dolar hibe edildi söylentisi yayıldı.

Bu söylentiye neden olan kişi Bedirhan Bayka.

Bu zat, söylentinin yayılmasını sağlayan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın geçen dönemde yardımcısı, şimdi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un danışmanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın teyzeoğlu.

Aradan geçen zamana rağmen tur operatörlerinin bu kapsamda aldıkları bir para olmadığı halde, Bakan Danışmanı Başka, sağda solda yaptığı konuşmalarda kendince bakanlık olarak turizme ne kadar destek olduklarını anlatırken üç tur operatörüne birer milyon dolar verildiğini söylüyor.

Bunu duyan Bakan Ersoy ile nedeni bilinmeyen anlaşmazlık içinde olan Firuz Bağlıkaya söylentiyi yayıyor.

Gerçekte ise Coral, Pegas ve Anex’e bu kapsamda hibe edilen bir para, açılan bir kredi yok.

Diğer ülkelerde ve farklı zamanlarda yapıldığı gibi burada da ortak tanıtım kampanyası için tur operatörlerine nakit ödeme yapılması söz konusu değil. Tur operatörü yaptıkları tanıtım harcamalarının faturalarını bakanlığı ibraz eder bakanlık da tur operatörlerinin ortak kampanya kapsamında yapacağı katkıyı reklam ve diğer tanıtım hizmetini veren firmaya öder.

Bakanlığın tur operatörlerine yaptığı bir hibe yok. Pandemi ortamında Rusya’daki üç Türk tur operatörü Coral, Pegas ve Anex’e ve Hollanda’daki Corendon’a verdiği 100 milyon da hibe değil, Eximbank üzerinden kullandırılan kredi idi.

Kişisel sorunları sektör ve pazardaki durum ile karıştırılmamalı. Sorumlu makamlarda oturanlar sektöre ve pazara zarar verebilecek değerlendirme ve açıklamalardan kaçınmalı.

Sektör her konuda ve her pazar için olduğu gibi Rusya pazarı ile ilgili olarak da sorumlu makamlarda bulunanlar kendilerine pay çıkarma güdüsüyle yaptıkları açıklama ve değerlendirmelere değil gerçeğe ve olgulara bakmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir